Po co formacja liturgiczna?
To jak daleko powędrujesz w dużej mierze zależy od znajomości terenu i chęci wędrówki. Tak samo jest z liturgią. Nie wystarczy sama obecność, aby być coraz bliżej Boga. Potrzeba rozpoznania i chęci. Z tego powodu chcemy dać przestrzeń do wspólnego wzrastania w wiedzy na temat liturgii, ale także do wspólnotowego celebrowania, żeby dać się poprowadzić właśnie temu, co Chrystus nam pozostawił w depozycie wiary.
Cel ośrodka
Nasza działalność ma na celu z jednej strony dostarczyć niezbędną wiedzę, a z drugiej strony, poprzez przygotowanie pięknej celebracji, rozsmakować w liturgicznym spotkaniu z Bogiem. Są to dwa skrzydła, na których Bóg unosi nas w liturgii do spotkania z Nim, poznania Go i rozkochania się w Nim. Wierzymy, że teologia nie jest sztucznym i wymyślonym tworem, ale mówieniem o Bogu i z Bogiem. Teologia jest narzędziem, który może stać się w dobrych rękach przewodnikiem prowadzącym do głębokiej zażyłości z Bogiem.
Zarząd ośrodka
- Koordynator główny – ks. Michał Kłosowski
- Koordynatorzy ds. muzyki liturgicznej i chóru – ks. Jan Tatarkowski i Małgorzata Fronckiewicz
- Koordynator ds. promocji i służby liturgicznej – Jakub Trendowicz
- Koordynator ds. nauki – ks. Tomasz Gutowski
- Głos doradczy – ks. prof. dr hab. Piotr Roszak
Nasze całoroczne inicjatywy
- Liturgia pełna piękna w Kościele Garnizonowym w Toruniu (1 niedziela miesiąca, godz. 17.00)
- Chór liturgiczny (próby co wtorek w Centrum Dialogu o godz. 19:15)
- Spotkania formacyjne (raz na kwartał, WT UMK)
- Nabożeństwa i dodatkowe spotkania
- Warsztaty
- Rekolekcje liturgiczne
Czym są rekolekcje liturgiczne – główna nasza inicjatywa?
Są czasem modlitwy i formacji, w którym prowadzi nas liturgia, dlatego to celebracja Liturgii Godzin i Eucharystii wyznaczają program dnia. Chcemy doświadczać i rozsmakować się w pięknej i starannie przygotowanej liturgii. Chcemy także poznać prawdę, dlatego w czasie rekolekcji specjaliści z różnych dziedzin teologicznych wprowadzają nas w głębię liturgii. Tak więc jest to czas mistagogii, w której łączy się harmonijne wiedza z doświadczeniem wtajemniczania w tajemnice wiary przeżywane w liturgii.
Formacja w social media
Równomiernie do powyższych działań prowadzimy także formację liturgiczną w social mediach. Prowadzimy serię rozważań do książki ks. dra Krzysztofa Porosło pt. „Święta codzienność” i wiele innych, pobocznych inicjatyw.
Prowadziliśmy również rozważania wielkopostne do prefacji, przeznaczonych na ten okres liturgiczny, czy też medytacje nad tekstami mszalnymi poszczególnych dni w roku.