Religia i nauka. Dwie sprzeczności czy raczej współistnienie?

Kolejne, nadchodzące seminarium naukowe z cyklu Scientia et fides rozpocznie się wykładem prowadzonym przez o. dr. Michała Chaberka OP, a zatytułowanym Teoria Inteligentnego Projektu. Wprowadzenie do tematu. W drugim punkcie odbędzie się dyskusja nad przedłożonymi w wystąpieniu kwestiami.

Przybliżając trochę proponowaną w tym miesiącu tematykę, warto wspomnieć, że Inteligentny Projekt jest teorią naukową, w ramach której twierdzi się, że niektóre struktury biologiczne zostały zaprojektowane, a nie powstały na zasadzie gry przypadku i konieczności. Sformułowanie tej teorii okazało się przełomowe dla dyskusji naukowej o początkach świata prowadzonej w ramach światopoglądu chrześcijańskiego.

Teoria, której formułowanie datuje się na drugą połowę XX wieku, pozwoliła zmienić ramy debaty, przeciwstawiając darwinizmowi inną teorię naukową.

Dzięki temu kreacjonizm i ewolucjonizm znalazły się na tym samym poziomie epistemicznym, co wyeliminowało pomieszanie płaszczyzn nauki i religii. Debata naukowa została wzbogacona o perspektywę filozoficzną i teologiczną, a to umożliwiło bardziej owocną dyskusję na temat ewolucji.